Banyo Dekorasyonu Nasıl Olmalı

/ Uncategorized / / 0 Comments

Evinizin en ıslak ve en çok kullanılan alanı olan banyonuzun dekorasyonu öncelikle sağlığınız açısından da çok önemlidir. Bu yüzden banyoda yer alan alanların doğru konumlandırılması ve yerleştirilmesi gerekmektedir. Tam da bu noktada aklınıza gelen banyo dekorasyonu nasıl olmalı sorusunu ise şöyle cevaplayabiliriz:

Duşa kabin tercihleri

Banyonun en çok yer kaplayan bölümü olan duşa kabinlerin bir insanın rahat hareket edebileceği şekilde bir genişliğe sahip olması yeterli olacaktır. Ayrıca duşa kabininizin saydam veya yarı saydam olması banyonuzun daha geniş görünmesinde de büyük bir rol oynar.

Kullanılabilir alan sayınızı arttırın ve aynanın büyüsüne şahit olun

Banyolar konusunda göz ardı edilen bir durum ise banyoda ihtiyaç duyulabilecek eşyaların saklanabileceği alanların bulunmamasıdır. Bu yüzden insan ergonomisine uygun ve yeterli miktarda bulunan dolap veya rafların bulunması banyonuzda oluşabilecek dağınıklıkların ve kötü görüntünün önüne geçecektir. Ayrıca banyonuzda kullanabileceğiniz aynalar sayesinde banyonuz daha geniş ve ferah bir görünüme sahip olacaktır.

Grena Banyo

Tavanın önemi

Eski tip banyoların tavanında taş veya beton malzemeler kullanılırdı. Ve birçoğunuzun da bildiği gibi bu malzemelerin kullanımı zamanla tavanınızda küflenmeye sebep olabiliyor. Bu yüzden banyo tavanlarınızda taş veya beton malzeme yerine metal ya da alüminyum tavan kullanarak bu zararların önüne geçebilirsiniz.

Duşa kabin ve klozetin konumu

Klozetin ve duşa kabini birbirinden ayrı konumlarda tutmalısınız. Mahremiyet ve ergonomik açıdan en sık yapılan hata klozetin kapı açılışına yakın bölgelere yerleştirilmesidir. İşte bu yüzden klozetin konumunu mahremiyetin yanı sıra engelli bir bireyin de hareket kabiliyetini engellemeyecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Banyo dekorasyonu nasıl olmalı sorusuna verdiğimiz öneriler sayesinde hem daha ergonomik hem de daha kullanışlı bir alan kontrolü yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın