Değişim Konusunda Ne Düşünüyorsunuz?

/ Standard, Tutorials / / 0 Comments

İnsan Kaynakları mülakatlarında sıkça sorduğumuz ve duyduğumuz bu soru karşısında çoğumuzun “Nasıl Yani “ gibi bir ifade ile kafasından onlarca yüzlerce ne demek istiyor acaba diye geçtiğini çok iyi biliyorum.

Nerden biliyorsun diyeceksiniz Çünkü senelerce dünyanın en tanınmış ve kurumsal firmalarında binlerce kişi ile işe almak için iş görüşmesi yaptım. Tecrübelerime dayanarak bildiğimi söylüyorum. Ayrıca Yaşamım boyunca 4 şehir değiştirmiş 6 firma değiştirmiş, 40 yaşından sonra, çalışma alanım olan İnsan Kaynaklarından – Satışa geçmiş biri olarak yaşadığım içinde bildiğimi düşünüyorum.

Bence Değişim bulunduğumuz ortama uyum sağlamanın yada en azından istemesek te istiyormuş gibi yapmanın ta kendisi olduğunu düşünüyorum.

Düşünsenize küçük bir kasabada doğdunuz aileniz ile birlikte yaşıyorsunuz önce ilkokul gidiyorsunuz çekirdek aile içinden çıkıp 30-35 kişilik bir sınıfta eğitim hayatına başlıyorsunuz bir sınıf öğretmeniniz var ve 4 sene boyunca onun ile birlikte hayatı öğrenmeye başlıyorsunuz. Bir çoğumuz için sınıf öğretmeni hayatı boyunca unutamayacağı en kıymet verdiği en değerli inşaların başında gelen kişi olarak hafızalarımıza kazınır. Derken ortaokullu oldunuz tek öğretmen 6-7 öğretmen oldu ve sınıf arkadaşların değişti ister istemez bu değişime ayak uydurdunuz ve üniversite bir çok insan için şehir değiştirme, yine arkadaş ve kültürel olarak farklı bir çok insan le bir araya gelme anlamına geliyor ve gene değişim oldu ve ayak uydurduk. Bu süreçte mahalle – ev değiştirme , güzargah değişiklikleri, stil değişikliği, alışkanlıkların değişimi müzik tarzı bile değişimlerin içinde sayabiliriz.

Aslında siz, ben değişimi sevmem ya da bilmiyorum, hiç tecrübe etmedim deseniz de hayat zaten sizi iş görüşmesine gelene kadar zaten yeterince değişime farkında olmadan alışmanızı sağlamıştır.

Ve görüşme sonrası da daha da değişimlere hazırlıklı olmanızda var çünkü hayat sizi ister istemez bu değişimlere sürükleyecektir.

Önemli olan bu değişimlere çabuk adapte olup fazla direnç göstermeden doğal akışına bırakmaktır.